Zastosowanie i funkcje programatora astronomicznego

Inteligentne budynki zdobywają coraz większą popularność. Nie chodzi tu już o duże fabryki i hale produkcyjne ale także o domy jednorodzinne. Popularność oraz dostępność narzędzi, które ze zwykłego budynku potrafią stworzyć smart building sprawia, że nastała moda na automatyzowanie wszystkiego i wszędzie.

Automatyka programatora astronomicznego

Programator astronomicznyZarówno w przypadku inteligentnych fabryk jak i inteligentnych domów automatyka dąży do redukcji kosztów. Jednym ze składników jest rachunek za energię elektryczną związaną z oświetleniem. Jak więc zatem ograniczyć jej koszt? Z pomocą przychodzi programator astronomiczny. To niewielkich rozmiarów urządzenie dostarczy budynkowi informacje na temat wschodu i zachodu słońca na danej szerokości i długości geograficznej. Ta wiedza pozwoli na ograniczenie palenia się lamp rano, podczas gdy światło słoneczne  w zupełności wystarcza. Pozwala także ograniczyć odwrotny efekt wieczorem, gdy to światło słoneczne jest jeszcze na wystarczającym poziomi widoczności. Inną przydatną funkcją związaną z czasem jest ograniczanie oświetlenia w dniach wolnych od pracy, w przypadki inteligentnych fabryk. Programator oprócz świąt stałych, takich jak Boże Narodzenie, kalkuluje daty świąt nieruchomych np. Świąt Wielkanocnych, Bożego Ciała czy Zesłanie Ducha Świętego. Takie działanie bardzo znacząco ogranicza rachunki zakładu poniesione nie tylko na prąd ale i także na ogrzewanie.

Współdziałanie budynku inteligentnego z środowiskiem go otaczającym oraz rytmem życia jest wyznacznikiem nie tylko zaawansowania technologi ale także objawem dbania o środowisko poprzez redukcję zużycia energii elektrycznej i racjonalnego korzystania ze światła słonecznego. Programator astronomiczny to urządzenie pozwalające w praktyce na wykonanie takowych czynności.