Wykorzystywanie papieru i tektury w przemyśle

Rozwój przemysłu spowodował znaczący wzrost zapotrzebowania na wiele produktów i surowców. Nie chodzi tutaj o dobra konsumpcyjne, ale także o produkty wykorzystywane do ich opakowania. Przykładem takich produktów są różnego rodzaju opakowania papierowe, czy tekturowe. Opakowania te służą do zabezpieczania i transportowania wielu produktów.

Zapotrzebowanie na kartony na świecie

producent kartonów z nadrukiem do sklepuW związku z dużym zapotrzebowaniem na różnego rodzaju towary wielu ich producentów musi je spakować i dostarczyć do odbiorców. Z tego też powodu konieczne jest posiadanie odpowiednich opakowań, które nie tylko ułatwią ich transport, ale także zabezpieczą je przed uszkodzeniem. Z tego też powodu wymyślono kartony. Karton jest tworzywem o cechach podobnych do papieru. Z drugiej strony jest od niego znacznie trwalszy i mocniejszy. Biorąc pod uwagę jego właściwości należy stwierdzić, że należy do grupy tworzyw ekologicznych. Z tego też powodu powstało wiele firm zajmujących się produkcja kartonów i innych opakowań papierowych. Są one dostępne w różnych rozmiarach, a także z różnymi nadrukami. Każdy producent kartonów z nadrukiem do sklepu dostarcza miliony ton opakowań kartonowych rocznie. Wynika to z bardzo dużego zapotrzebowania na ten typ opakowań. Producenci wytwarzają swój produkt w bardzo wielu rozmiarach dostarczając go np. producentom żywności, producentom ubrań, butów, czy niektórych artykułów medycznych.

Świadczy to o bardzo uniwersalnym zastosowaniu tego typu opakowań. Jednocześnie biorąc pod uwagę odchodzenie od mniej ekologicznych opakowań plastikowych produkcja pudełek i opakowań kartonowych będzie rosła z roku na rok. Opakowania kartonowe nadają się bowiem do utylizacji. Dzięki temu daje to możliwość ponownego wykorzystywania tego surowca.