Wielozadaniowy przenośnik taśmowy

Do transportu ładunków stosuje się różne typy przenośników, które nie tylko ułatwiają pracę ale są wręcz niezbędne do zapewnienia większości procesów wytwarzania lub magazynowania. Jednym z podstawowych i bardzo powszechnie używanych w wielu miejscach jest przenośnik taśmowy.

Popularne przenośniki taśmowe

transporter taśmowyObecnie transporter taśmowy to jeden z najpopularniejszych przenośników znajdujących zastosowanie prawie we wszystkich branżach przemysłu. Duża różnorodność proponowanych przez producentów taśm transportowych pozwala wykorzystywać przenośniki taśmowe do przenoszenia wielu różnych ładunków. Transportery taśmowe są przeznaczone do zadań lekkich w postaci przenoszenia niewielkich produktów transportowanych luzem lub w małych opakowaniach o małej wadze oraz to transportu ładunków ciężkich. Zalicza się się do nich materiały sypkie na placach budów, składowiskach i inne. Są chętnie wykorzystywane w transporcie kartonów, skrzynek, artykułów rolnych i wielu innych ładunków drobnicowych. Bardzo często są stosowane w liniach magazynowych oraz montażowych. Do budowy konstrukcji nośnej podajnika taśmowego używa się stali malowanej proszkowo lub stali kwasoodpornej i profili aluminiowych. Zasadniczą cechą ich budowy jest bardzo stabilna konstrukcja ramy oraz stalowych podpór. Taśma transportowa wykonana z PCV, gumy, poliuretanu, silikonu kauczuku lub filcu przesuwa się po blacie ze stali lub tworzywa głownie polietylenowego. Rolki napędowe lub elektrobęben znajdują się na jednym końcu przenośnika, a na drugim rolka zwrotna oraz układ napinający taśmę. Jako napęd przenośnika używane są motoreduktory lub wspomniane elektrobębny. W przenośnikach można zastosować system rewersyjny kierunku. Wracając do taśm transportowych jako elementu roboczego to możliwe jest zastosowanie taśm gładkich, gipp i antypoślizgowych. Dodatkowo oferowane taśmy mają różne grubości i mogą być wyposażone w zabieraki i falbany boczne.

Przenośniki taśmowe świetnie nadają się do przenoszenia towarów na pewne wysokości pod warunkiem, że kąt nachylenia nie przekroczy 30 stopni. Chcąc zwiększyć możliwości przenośników taśmowych producenci oferują bogate wyposażenie dodatkowe eliminujące problem rozsypywania się ładunku lub upadku.