System parkingowy – co to jest?

Szpitale, centra handlowe oraz wiele innych miejsc użyteczności publicznej coraz częściej wyposażane są w systemy parkingowe. Są to w stu procentach zautomatyzowane komputery sterujące: szlabanami, skrzynkami poboru biletów oraz kasami w których opłacamy zajmowane przez nas miejsce parkingowe. Zastosowanie takich systemów pozwala na posiadanie kontroli nad ilością samochodów przebywających na parkingu. 

Podstawowe przeznaczenie systemów parkingowych

Systemy parkingoweJednym z podstawowych i głównych zadań systemów parkingowych jest pobieranie opłat za czasowo wynajęte miejsce parkingowe na wyznaczonym prywatnym terenie. Większość właścicieli prywatnych terenów jednogłośnie stwierdza, że montaż takich systemów znacząco przyczynił się do wzrostu zysków pochodzących z opłat za miejsca parkingowe. Wiec jasno można stwierdzić, że inwestycja w takie systemy parkingowe jest dobrym rozwiązaniem przyszłościowym. W skład takich systemów możemy zaliczyć takie odcinki jak: automat wydający bilety ustawiany na początku wjazdu na parking. Jego głównym i jedynym zadaniem jest wydawanie kart biletowych uprawniających kierującego do wjazdu na parking w momencie pobrania biletu otwiera się szlaban. Na bilecie drukowany jest specjalnie wygenerowany kod z zawartą w nim godziną oraz datą wjazdu na teren parkingu. Ostatnim elementem składowym systemów parkingowych jest automat wyjazdowy odpowiedzialny za otwieranie szlabanu po uiszczeniu opłaty za parking oraz umieszczeniu w nim biletu parkingowego. Urządzenia te wyposażone są w specjalny laserowy skaner, który szczytuje zawarte w kodzie kreskowym informacje.

Wszystkie niezbędne informacje o poprawności działania całego systemu zawarte są w jednostce centralnej. Systemy parkingowe odpowiedzialne są za stałe nadzorowanie ilości miejsc parkingowych w celu uniknięcia braku miejsc dla wpuszczonych kierowców. Jest w stanie w czasie rzeczywistym zliczać pojazdy pojawiające się na parkingu oraz te opuszczające teren.