Studnia głębinowa dobrym źródłem wody

Budując dom inwestorzy i właściciele często zastanawiają się, czy warto budować studnię głębinową. Ludzie coraz częściej decydują się na takie rozwiązanie, nawet gdy mają dostęp do miejskich wodociągów. Bardzo ważny jest jednak prawidłowy wybór studni oraz jej dokładne wykonanie. Wszystko po to, aby zapewnić nam źródło niezbędnej do życia wody.

Obudowa jako ważny element konstrukcji studni

obudowy studni głębinowychMożemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje studni – kopaną i wierconą. Studnie kopane to tradycyjne źródło wody, wiercone zaś mogą być również nazywane głębinowymi czy rurowymi. Ich wysokość często przekracza 10 metrów, a wykonuje się je za pomocą specjalnej wiertnicy. Działa dzięki zastosowaniu dwóch rur: osłonowej i filtracyjnej. Bardzo ważnym elementem takiej studni jest jej obudowa. Wykonane muszą być z najwyższej klasy materiałów, często jest to polietylen. Do jej utworzenia korzysta się z technologii formowania obrotowego, czyli rotomouldingu. Obudowy studni głębinowych stosuje się głównie do wykończenia studni wierconej, do studni rozdzielczej dolnego źródła pompy ciepła oraz do studzienki wodomierzowej. Producenci mogą wykonać na życzenie klientów odpowiednie otwory z dławicami według podanych przez zamawiającego średnic lub wspawają oni króćce z konkretnej rury. Ten element studni musi zapewniać właściwe przechowywanie wody oraz wytrzymałość całej konstrukcji, nawet na większe obciążenia i niesprzyjające warunki. Dodatkowo dobrze by było, gdyby obudowa eliminowała efekt przymarzania, umożliwiała dostęp do wodomierza oraz była łatwa do utrzymania w czystości.

Woda jest niezbędnym elementem życia każdego człowieka oraz całego środowiska. Dlatego trzeba zapewnić sobie do niej dostęp, aby móc cieszyć się zawsze świeżą i zdrową cieczą. Sprawnie działające wodociągi to jedno, ale jeżeli mamy możliwość, to warto postawić na własne źródło w postaci jednego z rodzajów studni.