Rury osłonowe z tworzyw sztucznych w instalacjach

Stosowanie rur osłonowych to konieczność podczas budowy praktycznie każdej instalacji budowlanej. Zazwyczaj rura osłonowa kojarzona jest z instalacjami elektrycznymi, gdzie osłania kable oraz przewody. Jest ona jednak stosowana także w instalacjach wodnych, kanalizacyjnych czy nawet grzewczej. W każdym z tych przypadków coraz częściej wykorzystuje się rury wykonane z tworzyw sztucznych.

Rodzaje rur osłonowych z tworzyw sztucznych

rury osłonowePodziału rur osłonowych wykonanych z tworzyw sztucznych dokonuje się oczywiście ze względu na wykorzystany materiał. Najbardziej znane dla osób, które niekoniecznie są specjalistami w branży budowlanej, są rury osłonowe wykonane z PCV, czyli polichlorku winylu. Stosuje się je najczęściej w kanalizacjach oraz instalacjach drenarskich do pozbywania się nadmiaru wody. Nie są one natomiast stosowane w instalacjach z czynnikiem o wysokiej temperaturze, ponieważ wówczas bardzo łatwo uległy by uszkodzeniu. Są jednak na tyle wytrzymałe, aby wykorzystać je w domowej instalacji ciepłej wody. Jakie są inne, mniej znane rodzaje rur osłonowych? Są to chociażby rury z polipropylenu, czy polietylenu. Te pierwsze są dostępne w zdecydowanej większości sklepów budowlanych, a na dodatek są niedrogie, co niewątpliwie jest ich zaletą. Rury wykonane z PP są nieco bardziej elastyczne od rur z PCV i mają też szersze zastosowanie. Z kolei rury wykonane z polietylenu, czyli PE stosuje się najczęściej w instalacjach ogrzewania, także podłogowego.

Rura osłonowa z tworzywa sztucznego to produkt, który jest niezbędny w dzisiejszym budownictwie. Żaden nowoczesny budynek nie może powstać bez odpowiednio zaprojektowanych instalacji, a te z kolei nie mogą powstać bez rur osłonowych. Takie rury wykonane ze sztucznych materiałów posiadają wiele zalet, dzięki którym budowa instalacji staje się prostsza.