Po co zakłada się cewniki moczowe?

 

Od dłuższego czasu miałam problemy z infekcjami miejsc intymnych. W końcu lekarz zdecydował, że najlepiej będzie, jak poddam się pewnej operacji. Ponieważ moje dolegliwości utrudniały mi codzienne funkcjonowanie, zdecydowałam się zrobić operację, ale najpierw postanowiłam dowiedzieć się od lekarza, jak będzie ona przebiegać. Dowiedziałam się, że podczas zabiegu zostanie użyty cewnik.

Jak wygląda zakładanie cewnika?

cewnik moczowyByłam zdzwiona, ale dowiedziałam się od lekarza, że jest to konieczność. Nie mam się jednak czego obawiać, ponieważ założenie cewnika nie spowoduje żadnych skutków ubocznych, ani dodatkowych dolegliwości po operacji. Przede wszystkim cewnik moczowy zabezpiecza operowane miejsce podczas zabiegu. Dzięki niemu pacjent podczas operacji nie odda mimowolnie moczu. Po operacji również bardzo się przydaje. Szczególnie wtedy, kiedy nie można jeszcze samodzielnie wstawać z łóżka. Nie trzeba wtedy załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych w pampersa. Cewnik składa się z silikonowej lub lateksowej rurki, którą wprowadza się w cewkę moczową. Przez tę rurkę odprowadzany jest mocz do cewnika. Samo jej wprowadzenie do organizmu nie boli. Również w trakcie noszenia cewnika, nie wyczuwa się go podczas chodzenia czy siadania w łóżku. Lekarz mnie uspokoił i teraz nie bałam się już udać na operację. Już wkrótce przekonałam się, że to bardzo ułatwiło mi czas po operacji.

Przede wszystkim, dzięki temu że korzystałam z tego urządzenia medycznego nie wdała się po zabiegu w ranę pooperacyjną żadna bakteria z moczu. Pozwoliło mi to również zachować odrobinę intymności po zabiegu, ponieważ wymiana cewnika przez pielęgniarkę nie wymagała unoszenia koszuli. Nie odczuwałam również żadnego dyskomfortu, ani bólu związane z jego użytkowaniem przez te kilka dni.