Narty biegowe

Narta zjazdowa czy biegowa na płaskie tereny

Na płaskich trasach zdecydowanie szybszym modelem nart są narty biegowe, które dzięki swojej długości (sięgającej do czterech centymetrów) stanowią znacznie mniejszą powierzchnię oporu na powierzchni pomiędzy śniegiem a powierzchnią ślizgową narty. Jednocześnie dzięki swoim wiązaniom, które zapewniają luźną piętę – a nie jak w przypadku nart zjazdowych trzymają ją mocno przy narcie – wpływają na komfort biegacza oraz poprawiają jego osiągi.

Jaki typ nart wybrać?

Narty biegowePoza drastyczną różnicą w szerokości nart, same narty różnią się wyposażeniem dodatkowym, które również w zależności od rodzaju zmienia swoje parametry. Optymalne kijki narciarskie dla nart biegowych powinny sięgać biegaczowi nawet do poziomu oczy, co sprawia, że są wyjątkowo długie w porównaniu do kijków standardowych, które stara się dobrać tak by sięgały do piersi. Poza drastyczną różnicą wysokości kijków inną cechą jest chociażby materiał z którego są wykonane. Kijki zjazdowe w przeważającej części wykonane są z cienkiej rurki aluminium, kiedy biegowe głównie z włókna szklanego i włókien węglowych.
Należy przy tym zwracać uwagę, że wiązania narciarskie do nart biegowych zdecydowanie się różnią od tych, które występują w standardowych nartach zjazdowych. Wiązania zjazdowe zapewniają przyleganie całej stopy do powierzchnia narty biegowe – serwis narciarski oraz stanowią bardzo sztywne połączenie, które razem z wyjątkowo twardym butem sprawia, że narty są wyjątkowo sztywno umocowane. Są to wiązania uniwersalne, dzięki którym praktycznie każdy but pasuje do praktycznie każdej narty, jeśli tylko wiązania ustawione są na odpowiednią szerokość. W przeciwieństwie do wiązań biegowych, których występuje aż kilka typów, które ne są ze sobą kompatybilne. W celu dobrania optymalnych wiązań i butów do samej narty warto jest odwiedzić sklepy specjalistyczne.

Jeśli tylko znajdziemy się w warszawie warto wtedy zajrzeć do sklepu serwisu specjalistycznego jak chociażby wypożyczalnia nart biegowych czy warszawski serwis narciarski. Będzie niepowtarzalna okazja wypróbowania różnych typów nart w zależności od warunków na trasach, które można znaleźć w stosunkowo niewielkiej odległości od warszawy. Nie są to wyjątkowo ciężkie trasy wymagające większych umiejętności od narciarza, stąd świetnie sprawdzają się do testowania różnych modeli nart.