Jak wybrać dobry zamek błyskawiczny?

Z pewnością każdy z nas posiada przynajmniej kilka rzeczy zapinanych na suwak. Może być to kurtka, torebka, spodnie czy sukienka. Nie da się ukryć, że ten rodzaj zapięcia jest bardzo rozpowszechniony, głównie ze względu na swoją wysoką funkcjonalność i uniwersalność przy ogólnej prostocie działania.

Zamek błyskawiczny – rodzaje

taśma zamkowaNa zamek błyskawiczny składają się dwa komponenty: suwak oraz taśma zamkowa. Zarówno w jedną, jak i w drugą rzecz możemy zaopatrzyć się w sklepie pasmanteryjnym. Istnieje wiele typów suwaków, między innymi spiralne, nieblokujące czy też takie, które nie posiadają uchwytu. Dostępne są w rozmaitych wariantach, zależnie od tego, do jakiego rodzaju taśmy są przeznaczone. Z kolei samą taśmę zamkową kupuje się na metry. Najpopularniejszymi jej typami są taśmy bryzgoszczelne (odporne na wilgoć i deszcz) oraz spiralne. Pierwsze z wymienionych są wielokrotnie droższe od standardowych – ich cena za metr bieżący potrafi być nawet dziesięć razy wyższa. Oczywiście, jeśli krawiectwem zajmujemy się wyłącznie okazjonalnie, możemy zrezygnować z oddzielnego kupowania suwaka i taśmy, zamiast tego decydując się na gotowy zamek. Na rynku dostępne są one w wielu kolorach, tak więc dopasowanie ich do konkretnej sztuki ubrania nie powinno sprawiać problemów. Przy zakupie warto też zwrócić uwagę na jakość suwaka, by późniejsze użytkowanie artykułu przebiegało bez przykrych niespodzianek.

Suwak jest uznawany za najczęściej stosowany przez producentów odzieży rodzaj zapięcia. Biorąc pod uwagę to, że jest on jednym z najprostszych sposobów na połączenie dwóch części ubrania, a przy tym wysoce szczelnym (w przeciwieństwie do guzików), wydaje się to całkowicie logiczne. Pomimo, że większość zamków wykonana jest z plastiku, odpowiednio dobrane zapięcie nie powoduje strat estetycznych.