Istnienie firm w „chmurze” internetowej

W dzisiejszym świecie słowo „chmura” może mieć wiele znaczeń. Nie jest to li tylko chmura opadowa, krążąca nad naszym domem i pragnąca zepsuć nam słoneczne popołudnie. Chmura – to również specjalna przestrzeń w internecie, przeznaczona dla pojedynczego użytkownika, który może „trzymać tam” różne swoje rzeczy.

Systemy przeznaczone do pisania aplikacji bazodanowych

open erpJednym z takich systemów jest open erp. Jest to system zawierający oddzielne komponenty klienta, oraz serwera. Jest niesamowicie funkcjonalny. Posiada ponad pięćset modułów zarządzających. Można wspomnieć o kilku z nich. Są to m.in. moduły służące do zarządzania np. sklepami internetowymi, jak sprzedażą, produkcją, planowaniem tej produkcji, uzupełnianiem zapasów, czy nawet samą księgowością i finansami, oraz kadrami. Są to moduły przeznaczone przede wszystkim do prowadzenia firm, jak np. wyżej wspomniane sklepy online. System może być używany także w konkretnych branżach, jak np. szpitale, hotele, restauracje, czy biblioteki. Jest to duże ułatwienie, ponieważ system może integrować zarówno bankowość elektroniczną, jak też systemy pocztowe, czy serwisy, w których są programy pocztowe, czy kalendarze, mapy itp. Sama społeczność open Erb ma swoje forum, gdzie można skorzystać z ewentualnej pomocy przy wdrażaniu tego systemu we własnej firmie. Pracuje on na licencji open source, co daje gwarancję ciągłego rozwoju, oraz nie jest w jakiś szczególny sposób płatne. Takie systemy mają dużą popularność wśród użytkowników.

Wszystkie dane są „trzymane” w chmurze, co dodatkowo zabezpiecza je przed ewentualną utratą, jaka może mieć miejsce w przypadku przechowywania ich na dysku komputera. Jak wiadomo, dyski fizyczne mogą ulegać awarii, a ewentualna próba ich odzyskania może kosztować wiele pieniędzy.