Inwestowanie na giełdzie – gdzie, jak i kiedy?

Wśród osób, które zadają pytanie o to jak inwestować na giełdzie, na przykład w wyszukiwarkach internetowych, najwięcej jest amatorów, którzy znaleźli się w posiadaniu pewnej gotówki, którą chcieliby pomnożyć w jak najbardziej pewny sposób.

Problem polega na tym, że inwestycja na giełdzie nie należy do pewnych i stabilnych sposobów pomnażania oszczędności. Możemy tam zarówno spektakularnie osiągnąć sukces, jak i przegrać z kretesem wszystko, co w to włożyliśmy.

pieniadze2Zanim zaczniemy bawić się w  inwestowanie na giełdzie, musimy dowiedzieć się najważniejszych rzeczy na ten temat, jak choćby to gdzie kupować akcje, ile ich kupić, czy lepiej inwestować wyłącznie w akcje jednej spółki, czy może kilku czy kilkunastu innych, ale w mniejszym zakresie. Gdy już zdobędziemy podstawowe informacje, powinniśmy usiąść z kalkulatorem w ręku i zastanowić się, jaką część oszczędności możemy na ten cel przeznaczyć, jaka strata pieniędzy nie zabolałaby nas aż tak, czyli na jakie ryzyko możemy sobie pozwolić. Bowiem zakładamy, że każdy zysk ze wzrostu akcji będzie dla nas satysfakcjonujący, czyli sprzedamy akcje wtedy, gdy zarobimy na nich cokolwiek. Początkowo warto przez kilka dni poobserwować giełdę na symulatorach online, które wyglądają zupełnie jak prawdziwa giełda i podlegają tym samym zasadom, z ta różnicą, że nic na nich nie tracimy, bo inwestujemy wirtualne pieniądze.

Możemy też potrenować na sucho, na kartce zapisując ile akcji jakich spółek kupujemy, i ile na nich zyskamy lub stracimy, na podstawie aktualnych informacji z notowań giełdowych.

Przy okazji, taki trening jest dobrym sposobem na nauczenie dorastającego dziecka, jak bardzo kruchą rzeczą są pieniądze.