Fizjoterapia w skręceniu kolana

Kolano jest najbardziej narażonym stawem, na wszelkiego rodzaju kontuzje począwszy pod zwichnięć, po złamania i zerwania więzadeł. To właśnie na kolanach opiera się cały ciężar ciała i wbrew pozorom, są najbardziej ułomnym stawem, który najczęściej ulega skręceniom. Jeśli tak się stanie, konieczna jest rehabilitacja i zabiegi w gabinecie fizjoterapeutcznym.

Jakie zabiegi fizjoterapeutyczne na skręcenie kolana?

fizjoterapia w ŁodziSkręcone kolano boli. Przeciwbólowo stosuje się środki przeciwbólowe, ale wiecznie ich nie można brać, dlatego też stosowane są różnego rodzaju zabiegi fizykalne. Najpopularniejszą jest krioterapia, czyli leczenie zimnem. Fizjoterapia w łodzi proponuje również inne zabiegi typu laseroterapia czy leczenie polem magnetycznym. Są bezbolesne i skuteczne. Nie tylko działają przeciwbólowo, ale i również regeneracyjnie odbudowując chore tkanki. Wpływają pozytywnie na ukrwienie kontuzjowanej części ciała. W fizjoterapii podczas skręcenia kolana obowiązują pewne zasady postępowania bezpośrednio po zdarzeniu. Po pierwsze należy nogę unieść wysoko. Elewacja zminimalizuje ryzyko krwotoku wewnątrz kolana oraz ból z tym związany, dlatego też zaraz po upadku podnosimy wysoko wyprostowana nogę. Druga rzecz, to chłodzenie. Każdy fizjoterapeuta wie o tym, że lód działa kojąco na obrzęki. Niestety nie mamy przy sobie aparatu do krioterapii. Jeśli komuś się zdarzy skręcenie kolana, powinien obłożyć ją lodem. Lód kładziemy przez szmatkę, nie bezpośrednio na skórę. Obrzęk będzie mniejszy. Kolejny krok to odpoczynek. Nie wolno nadwyrężać nogi skręconej. Musi ona odpocząć przez co najmniej dwa tygodnie.

Poza tym wszystkim należy skonsultować się z lekarzem rehabilitacji, który skieruje do gabinetu fizjoterapii na odpowiednie zabiegi. Fizjoterapia w skręceniu kolana jest skuteczna wtedy, kiedy pacjent stosuje się do wyżej wymienionych zasad. Każda kontuzja jest bolesna, a fizjoterapeuta jest po to, aby nam ten ból uśmierzać.