Do czego służy prasa krawędziowa?

Większość osób zdaje sobie sprawe z tego, jak ważną role w produkcji odgrywa stal. Oprócz samej stali jednak bardzo istotną rolę odgrywają pochodzące od stali półprodukty, takie jak na przykład stal. Ze względu na jej solidność, pewne problemy może jednak spełniać obróbka takich półproduktów.

Zastosowania pras krawędziowych

prasy krawędzioweStal jest jednym z najczęściej stosowanych surowców w produkcji. Ceni się ja przede wszystkim ze względu na bardzo dużą wytrzymałość, którą niejako dziedziczą po stali pochodzące od  niej półprodukty. Ta solidność jednak z drugiej strony może powodować pewne problemy z obróbką stali, a także jej półproduktów, takich jak blacha. Do obróbki tej ostatniej najlepiej sprawdzą się prasy krawędziowe. Blachy bowiem mają to do siebie, ze bardzo często są pokryte dodatkową powłoką ochronną. Ta powłoka podczas obróbki może ulec zniszczeniu, dlatego też ważne jest znalezienie i wykorzystywanie alternatywnych sposób na obróbkę blachy. Prasy krawędziowe nie niszczą powłoki ochronnej, gdyż działają one odśrodkowo. Dzięki temu blacha jest zginana lub też przełamywana bez ryzyka uszkodzenia jej powłoki ochronnej, dzięki wykorzystywaniu działających odśrodkowo sił fizycznych i mechanicznych. Prasa krawędziowa może być wykorzystywana na przykład żeby dzielić większe arkusze blachy na mniejsze, a także aby je zaginać na krawędziach, lub też w wielu innych zastosowaniach. Ważne jest oczywiście, aby korzystać jedynie z tych pras krawędziowych, których moc będzie odpowiednio duża.

Obróbka surowców tak wytrzymałych jak stal może nastręczać pewne trudności. Kluczowe jest więc wybranie odpowiednich narzędzi do jej obróbki. Wydaje się że najlepsze będą te maszyny, które do przetwarzania będą wykorzystywać siły działające odśrodkowo.