Czy beton może ozdabiać?

Beton kojarzy się z solidnością i trwałością. Stosowany jest od lat jako praktyczny materiał wykończeniowy w halach przemysłowych i innych tego typu obiektach. Ostatnio pojawiają się jednak nowe trendy. Zauważono, że beton może świetnie sprawdzać się również w domowych wnętrzach! I wcale nie muszą one mieć charakteru industrialnego. 

Beton wkracza na salony 

posadzka betonowa dekoracyjnaOd pewnego czasu zaczęto eksperymentować z betonem. Udoskonalono tradycyjną technologię posadzek przemysłowych i okazało się, że można jej nadać nowe zastosowania. Sam beton natomiast może stać się materiałem dekoracyjnym. Trudno w to uwierzyć? Wystarczy spojrzeć na rozwiązania stosowane w nowoczesnych budynkach! Najpierw beton zaczęto wykorzystywać do ozdoby w budynkach użyteczności publicznej. Zaczął się więc on pojawiać w dużych gmachach, takich jak hotele i centra handlowe. Dostrzeżono, że beton po odpowiedniej obróbce wykazuje duże walory estetyczne. To zachęciło prywatnych inwestorów do stosowania takich rozwiązań w zwykłych domach mieszkalnych. Posadzka betonowa dekoracyjna doskonale wygląda w holu, przedpokoju, a nawet salonie. Doskonale sprawdza się zarówno na dużych, jak i na niewielkich powierzchniach. Tworzy się ją podobnie jak zwykłą wylewkę. Podłogę pokrywa się warstwą odpowiednio dobranego betonu. Następnie poddaje się go obróbce wykończeniowej. Można nadać mu chropowatą fakturę, albo idealnie wygładzić, aż do efektu lustra.

Stosuje się technologie zapobiegające ścieraniu, dzięki czemu beton nie będzie się wykruszał ani zmieniał swojego wyglądu. Warto dodać, że taką posadzkę można dowolnie barwić. Stosowne farby dodaje się wprost do betonu, albo gotową posadzkę pokrywa określonymi lakierami. Można ją pomalować jednym kolorem, albo stworzyć desenie i wzory. Daje to niezwykle ciekawe efekty.